bluzy dziecięce

Poradnik przetrwania dla nowych rodziców – wszystko, co musisz wiedzieć o noworodkach!

To kompletny przewodnik dla młodych rodziców, którzy po raz pierwszy są w domu z dzieckiem. Dzięki temu artykułowi możesz zapoznać się z absolutnie najważniejszymi rzeczami, o których możesz nie wiedzieć na początku. Tutaj dowiesz się wszystkiego, od tego, jak śpią noworodki, po to jak zmienić pieluszkę i uniknąć krzyków i paniki. No to ruszamy!

Karmienie piersią i butelką – pomocne będą chustki dziecięce

„Auć!” Nie jest w karmieniu piersią niczym niezwykłym (nie, wręcz przeciwnie! To całkowita normalka). Karmienie piersią zajmuje na początku zarówno czas, jak i często sprawia po prostu ból.

Dla tych z Was, które chcą karmić piersią, najlepszym startem jest kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie. W ciągu kilku godzin większość dzieci szuka piersi. Pierwsze dni mogą być trudne, kiedy Twoje brodawki muszą się do tego przyzwyczaić. Dziecko musi też ćwiczyć odruch ssania (możesz go to tego zmotywować lekko masując maluszka pod brodą przystawiając go do sutka). Dziecko musi dobrze uchwycić pierś.

Wskazówka: nie jesteś sama jeśli masz problemy z karmieniem. Czujesz, że masz z tym problem? Poproś o pomoc położną. Na pewno doradzi Ci lub pokaże sztuczki, aby dziecko mogło lepiej chwytać i by z piersi płynęło więcej pokarmu.

Do karmienia ubieraj dziecku bluzki chłopięce / bluzki dziewczęce i bawełniane apaszki / chustki – kiedy

maluch uleje po odbiciu możesz go łatwo przebrać, a brudne rzeczy szybko uprać w pralce.

Jeśli chcesz karmić butelką

Jeśli już przed porodem wiesz, że chcesz karmić dziecko butelką, dobrze jest sprawdzić, jakiej formuły chcesz użyć i mieć przy sobie butelkę po porodzie by nakarmić dziecko.

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, kontakt „skóra do skóry” to dobry początek więzi między Tobą jako rodzicem a dzieckiem. Niech dziecko pokaże, że jest głodne, a następnie daj mu butelkę. Bez stresu! Pamiętaj też, że przy Tobie będą lekarze i położne, które chętnie udzielą Ci pomocy przy pierwszym karmieniu.

Skąd mam wiedzieć, że dziecko jest głodne?

Dobrą wskazówką jest to, że dziecko może po prostu jeść tak często, jak chce. Niektóre typowe oznaki, że dziecko zaczyna być głodne, to poruszanie głową i ustami, ssanie palców lub „uderzenie” twarzą o Twoją klatkę piersiową w poszukiwaniu sutków. Łatwiej jest karmić piersią lub podawać dziecku butelkę, zanim zacznie płakać, więc uważaj na znaki, które robi Twoje dziecko. Możesz też wyznaczyć sobie pory karmienia, by w miarę regularnie dokarmiać malucha.

Ile powinno jeść moje nowo narodzone dziecko?

Dziecko powinno jeść aż do sytości, co w przypadku noworodków zwykle oznacza zaprzestanie aktywnego ssania. Często zasypiają z zadowoleniem przy piersi lub butelce. Jeśli Twoje dziecko nie zje całej butelki (przeczytaj na opakowaniu, ile powinieneś zrobić), wylej to, co zostało. Po karmieniu nie odkładaj dziecka od razu na pledy i nie zawijaj w otulacze. Ważne jest aby odbić dziecko – inaczej może ulać i udławić się pokarmem.

Sen dla niemowląt – ile śpi noworodek po raz pierwszy?

To Twoje pierwsze dziecko? Prawdopodobnie powiedziano Ci, że noworodki śpią 16 lub 18 godzin dziennie i opowiedziano Ci o jakimś cyklu, który pasuje do każdego dziecka. Pamiętaj, każde dziecko jest inne. Słyszałeś pewnie też o tym, że czapeczki dziecięce należy zakładać maluchom nawet latem podczas snu, spaceru i czuwania? W tym akurat znajdzie się trochę prawdy. Szczególnie w drodze ze szpitala do domu – jeśli to lato – wybierz lekkie i przewiewne czapki bawełniane dla dzieci.

Największą zaletą noworodków nie jest ilość snu, ale to, że śpią, jedzą i czuwają, czy to w dzień, czy w nocy. Później dziecko uczy się przemieszczać i mówić.

Staraj się nie myśleć za dużo o tym, jak to się okaże: dzieci są różne i po prostu musisz to zaakceptować i podążać za rytmem swojego malucha.

Co ważniejsze – jak uśpić noworodka?!

Niemowlęta lubią leżeć trochę ciasno i lubią mieć wyraźne krawędzie dookoła. Po prostu czują się wtedy jak w brzuchu u mamy – czyli w najbezpieczniejszym miejscu. „Gniazdko: / „rożek” – otulacze dla niemowląt są świetne lub zawinięcie dziecka ciasno zwiniętym ręcznikiem czy pledem.

Usypiaj dziecko w ramionach i kołysz

Twoje dziecko jest przyzwyczajone do kołysania się w brzuchu, gdy matka chodziła. Kiedy nosisz dziecko i przytulasz je do klatki piersiowej, uspokaja się, a także słyszy bicie Twojego serca. Nosidełka lub specjalne chusty dziecięce mogą w tym pomoc. Dzięki nim unikniesz też bólu rąk i pleców.

Wskazówka: podczas usypiania maluszka możesz głaskać je po pupie. To niemal magiczne jak niemowlę może się wtedy szybko uspokoić.

Kołysanie jest naprawdę ważne. Dzieci lubią ruch i możesz je usypiać nawet na kolanach, mając je w otulaczu lub zawinięte jak naleśnik w pled dla dzieci.

Usypianie dziecka w wózku podczas jazdy lub kołysanie wózka

Tak, możliwość leżenia na świeżym powietrzu i odczuwania wibracji z wózka to złoty przepis na sen! Jeśli nie możesz już wytrzymać spacerowania i długich spacerów (tak, czasem zmęczenie daje się we znaki), to możesz wykorzystać sprytną pomoc, jaką jest bujak. Możesz też kołysać dziecko w wózku w domu siedząc na kanapie. Nie zapomnij o odpowiednim ubranku dla dziecka na dwór, jeśli idziesz z nim na spacer. Możesz ubrać dziecko w bluzkę, bluzy i czapki dziecięce. Apaszki dla dzieci będą również świetnym dodatkiem.

Usypiaj dziecko za pomocą dźwięków – szum

W brzuchu Twoje dziecko jest przyzwyczajone do ciągłego hałasu i szumów. Dlatego nasza cicha i spokojna codzienność często ma odwrotny skutek, jeśli chodzi o sen dziecka. Uruchom playlistę białego szumu dla dzieci, a Twoje dziecko prawdopodobnie będzie spało lepiej i głębiej. Takie szumy możesz znaleźć na YouTubie. Możesz też włączyć pralkę, suszarkę lub odkręcić kran z wodą.

Dziecko lubi spać jak jest najedzone

Jedzenie, jedzenie, jedzenie… Dla noworodka pełny żołądek jest niezbędny do dobrego snu. Dlatego wyrób sobie nawyk prawidłowego karmienia piersią lub podawaj butelkę tuż przed zaśnięciem.

Wskazówka! Noworodki mogą chrząkać, sapać i skomleć we śnie. Rodzice często szybko reagują na wszystkie dźwięki wydawane przez dziecko, a tym samym niepotrzebnie je budzą. Tak więc wskazówka: poczekaj kilka minut, gdy dziecko zacznie hałasować w nocy i zobacz, czy coś mu się śni, czy to wymaga Twojej interwencji.

Jak często powinienem zmieniać pieluchę?

Jedna rzecz, która nie jest łatwa do nauczenia się jako nowy rodzic, to czynność zmieniania pieluszki. Jak często należy zmieniać pieluchę? Dziecko oddaje mocz średnio co 20 minut, ale ponieważ to tak małe ilości, nie trzeba cały czas zmieniać pieluszki. Zazwyczaj wystarczy co 2-3 godziny. Jednak pieluchę z kałem należy zmienić tak szybko, jak to możliwe. Przydatna wtedy będzie wygodna garderoba dla dziecka, jak na przykład półśpiochy czy rampersy chłopięce i dziewczęce.

Jaką kupę robi noworodek?

Pierwsza kupka dziecka może być twarda i zielono-czarna. Na początku często robi kupę po każdym posiłku, a następnie stolec zmienia kolor na żółty lub zielonożółty. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem.

Jak często należy myć i kąpać noworodka?

Dobrze jest umyć noworodka po raz pierwszy tylko miękką, zwilżoną ściereczką w wannie. Przy zmianie pieluszki możesz podmywać dziecko letnią wodą pod zlewem lub wycierać je mokrymi chusteczkami. To najprostszy sposób na uniknięcie podrażnienia skóry dziecka.

Następnie dziecko można kąpać się raz lub dwa razy w tygodniu. Niektóre dzieci uwielbiają się kąpać, dlatego możesz robić to też częściej. Jednak pamiętaj o tym, żeby nie wysuszyć skóry dziecka. Możesz stosować po kąpieli specjalne emolienty do skóry noworodków.

Pamiętaj, aby myć dziecko letnią wodą. Temperaturę możesz sprawdzić na nadgarstku po wewnętrznej stronie. Kilka kropel olejku dodanego do kąpieli dobrze nawilży skórę, ale pamiętaj, że maluszek łatwo stanie się śliski jak węgorz!

Co z obcinaniem paznokci u dziecka?

Noworodki mogą mieć naprawdę długie paznokcie. Są jednak miękkie i na początku najlepiej je ostrożnie obcinać małymi zaokrąglonymi nożyczkami, aby przypadkiem nie skaleczyć skóry. Wskazówka jest taka, aby je obciąć, gdy dziecko śpi.

Kikut pępkowy – co z nim zrobić?

Kikut pępowinowy zwykle odpada w ciągu dwóch tygodni. Rzadko zachodzą tam jakieś infekcje, chociaż może trochę brzydko pachnieć. To znak, że wkrótce odpadnie. To, że brzeg pępka jest trochę czerwony, kiedy kikut znika, jest całkowicie normalne. Jeśli jest trochę krwi lub płynu, możesz wyczyścić to chusteczką zamoczoną w ciepłej wodzie, a następnie wytrzeć wilgoć suchą pieluszką tetrową lub gazikiem.

Unikaj krzyku i paniki – zapobiegaj

Noworodki uwielbiają być blisko rodziców. Są przyzwyczajeni do leżenia w brzuchu matki i podążania za jej wzorcami ruchowymi. Nosidełko lub chusta do noszenia dzieci jest do tego podobna i dlatego często jest to coś, co maluszki kochają. W nosidełku lub szalu przytulają się, są rytmicznie kołysane i słyszą bicie Twojego serca. To po prostu ratunek, gdy Twoje dziecko ma problemy z uspokojeniem się i dużo płacze. Ponadto oszczędzasz na plecach i masz wolne ręce! Kiedy chcesz odłożyć dziecko, wybierz otulacze dla dzieci do snu. Maluch również poczuje się z nim bezpiecznie.

Skurcze żołądka i wieczorne zmartwienia – jak uspokoić dziecko?

Niewiele rzeczy jest tak stresujących jak płacz dziecka, kiedy nie rozumiesz dlaczego ono płacze. Zmieniasz pieluchę, dajesz jedzenie (kilka razy!) i ofiarujesz bliskość dziecku, przytulasz, nosisz, przytulasz, kołyszesz. Każda minuta krzyku wydaje się być kolejną godziną, a Twoja irytacja i rozdrażnienie brakiem pomysłów na uspokojenie i pomoc swojemu dziecko może eskalować. Jak więc pomóc maluszkowi? Udaj się do lekarza po poradę. Prawdopodobnie mogą to być wieczorne kolki.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże młodym rodzicom w przygotowaniu się na nadejście nowego członka rodziny i w nowych przygodach z maluchem w domu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this